Revitalizace Jiráskových sadů a pivovarského rybníku – připomínkování studie


Město chystá revitalizaci Jiráskových sadů včetně břehů Šembery a pivovarského rybníku. Již dříve nechalo zpracovat studii jako podklad pro revitalizaci, který vycházela z veřejné diskuze v roce 2018. Studie počítá například s vytvořením nových cest včetně nové lávky přes Šemberu. Kolem rybníka a Šembery plánuje vytvořit nové pobytové plochy včetně ostrůvku či mola.

Nyní je třeba studii zpracovat do tzv. prováděcí dokumentace. Ta bude součástí podkladů pro získání financí potřebných na revitalizaci tohoto prostoru. 

Jak to vidí Brodští?

Na konci listopadu jsme studii představili přímo v terénu. Co zúčastněné zajímalo? A jak by si proměnu sadů představovali? Podívejte se na reportáž z procházky.

Co studie navrhuje? To se dozvíte od vedoucího Odboru životního prostředí a zemědělství Ing. Rostislava Vodičky.

Ke studii se v průběhu prosince mohli občané vyjádřit v elektronické anketě. Jak dopadla?

Většina respondentů je s návrhy ve studii spokojená. Velkému úspěchu se těší především nové, aktivnější pojetí Šembery – vybudování stavidel, vytvoření můstků a přechodů přes nášlapné kameny a dřevěné posezení na břehu. Téměř všichni také souhlasí s výsadbou, která nahradí nové a dožívající stromy. Respondenti by také ocenili symbolické vyznačení bývalé hřbitovní zdi v podobě chodníku z kamenných desek.

Rozpaky naopak vzbuzuje navrhovaný přesun dětského hřiště do Hálovy zahrady a vytváření zpevněných cest. Současné mlatové povrchy považuje většina za ideální pro procházky i sport.

Chcete znát další detaily? Podrobné výstupy ankety, veřejného setkání a setkání s farníky kostela Nejsvětější Trojice včetně grafů, naleznete zde

Nebo se podívejte na záznam online prezentace s diskuzí.

Harmonogram revitalizace Jiráskových sadů

Revitalizace Jiráskových sadů již vlastně začala. Vzhledem ke stavu zeleně proběhly úpravy a dosadby zeleně. V dalších fázích se město zaměří na přípravu a realizaci stavebních úprav. Práce budou probíhat postupně dle zpracované studie tak, jak se bude dařit získávat na realizaci finance. 

podzim – zima 2022

projednání studie s veřejností a její úprava

podzim – zima 2022

2023

tvorba přesné (prováděcí) projektové dokumentace a zajištění financování

2023

2024

výběr dodavatele stavby a zajištění její kvality

2024

2025

realizace

2025

Nenechte si nic ujít

Chcete-li dostávat informace o průběhu plánování a pozvánky na setkání přímo do Vašeho e-mailu, pošlete nám svou adresu.